Twitter Amp1

Twitter, AMP Bağlantıları İçin Desteği Kaldırıyor

Twitter, AMP desteğini bırakıyor ve yıl sonuna kadar tüm AMP bağlantılarını orijinal URL’lere yönlendirecek.

Twitter, AMP bağlantıları için desteği kaldırıyor, bunun yerine kullanıcıları yayıncının orijinal web sayfasına yönlendirecek. Şirket, bu değişikliğin yıl sonuna kadar yürürlüğe gireceğini teyit ediyor. AMP sayfalarıyla ilgili güncellenmiş bir geliştirici belgesinde Twitter, şu anda biçimi durdurma sürecinde olduğunu belirtiyor.

“Bu özellik için desteği sonlandırma sürecindeyiz ve 2021’in 4. çeyreğinde tamamen kullanımdan kaldırılacak.”

Christian Oliveira adlı bir SEO, Twitter kullanıcısı David Esteve, Ekim ortasına kadar uzanan AMP sayfaları için destek eksikliği fark ettiğini söyledikten sonra güncellenen belgeyi gördü.

Twitter, AMP desteğini bırakma “işleminde” olduğundan, biçimin bazı yerlerde halihazırda kullanımdan kaldırılmış olması mümkündür. 2021’den sonra Twitter, tüm kullanıcıları AMP sayfalarına göndermeyi durduracak.

AMP Sayfaları Olan Web Siteleri İçin Bu Ne Anlama Geliyor?

Sayfalarının AMP sürümlerini yayınlayan web siteleri bunu yapmaya devam edebilir ve bağlantılar Twitter’da paylaşılabilir. Değişen tek şey Twitter’ın trafiği nereye yönlendireceği. Twitter, sadeleştirilmiş bir AMP sayfasına gitmek yerine, kullanıcıları yayıncının orijinal URL’sine gönderecek.

AMP sayfaları yayınlayan bir web sitesine sahipseniz veya bu web sitesinde çalışıyorsanız, bu değişikliğe uymak için yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. AMP sayfalarına bağlantılar Twitter’da çalışmaya devam edecek. Kullanıcılar bozuk sayfalara gönderilecek gibi değil, bu nedenle 301’in tüm AMP URL’lerinizi yeniden yönlendirmesi konusunda endişelenmenize gerek yok.

Formatı desteklemeye devam etmek isteyip istemediğiniz kişisel bir seçimdir. AMP HTML ile web sayfaları oluşturmanın doğal bir faydası yoktur. Gezinmesi hızlı ve basit içerik yayınlamanın kolay bir yoludur, ancak bu, AMP’ye başvurmadan gerçekleştirilebilir.

Google, AMP’nin bir sıralama faktörü olmadığını onaylar, bu nedenle onu SEO açısından kullanmak gerekli değildir. Sayfaları AMP formatında yayınlamak için dava açmak, özellikle geçen yıl başına gelenlerden sonra giderek zorlaşıyor. Google’ın kendisi, bir zamanlar öne çıktığı birçok yerden AMP’yi aşamalı olarak kaldırıyor.

Gözden kaçırmış olmanız ihtimaline karşı, son gelişmelerin bir özetini burada bulabilirsiniz.

Google, AMP’yi Kullanımdan Kaldırıyor

Sayfa Deneyimi Güncellemesinin başlatılmasıyla Google, AMP’den uzaklaşmaya çalıştığını gösteren bir dizi değişiklik yaptı. Google’ın AMP’yi kullanımdan kaldırmaya yönelik ilk adımı, arama sonuçlarından şimşek simgesini kaldırdığında gerçekleşti. AMP sayfaları, mobil arama sonuçlarında daha az belirgindir, ancak diğer herhangi bir web sayfası türü kadar iyi sıralama yapabilirler.

Google, En Çok Okunan Haberler atlıkarıncasında görünen sayfalar için bir gereklilik olarak AMP’yi kaldırarak AMP’den uzaklaşma çabalarını daha da ilerletti. Açıklığa kavuşturmak için, AMP sayfaları atlıkarıncadan kaldırılmadı. Hâlâ görünmeye uygunlar, ancak normal HTML sayfalarıyla karıştırılacaklar.

Google’ın AMP’yi aşamalı olarak kaldırmaya yönelik en son adımı, şirketin AMP olmayan içeriği Google Haberler’de daha düzenli olarak göstereceğini duyurduğu geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleşti. En Çok Okunan Haberler atlıkarıncasındaki değişikliğe benzer şekilde, AMP sayfaları Google Haberler’de görünmeye devam ediyor, ancak kullanıcılar artık normal HTML sayfalarını daha sık görüyor.

Ayrıca Google Haberler, kullanıcıları uygulamada oluşturmak yerine doğrudan yayıncının URL’lerine gönderiyor. Bu güncellemenin Sayfa Deneyimi Güncellemesi ile sunulması gerekiyordu, ancak birkaç ay ertelendi. Google’da ve yakında Twitter’da, kullanıcıların AMP sayfalarına gelme olasılığı çok daha düşük. Sonuç olarak, yayıncılar, AMP sürümünden çıkarılmış olan özellikleri kullanabilecekleri yerel URL’lerine daha fazla trafik alacaklardır.

Kaynak: Twitter Geliştirici Platformu

Add comment: