TikTok Reklamları: TikTok Reklamcılığının Temelleri ve Faydaları

TikTok artık bloktaki yeni çocuk değil. TikTok için aylık aktif kullanıcı rakamları Snapchat ve Pinterest’i geçerek sosyal alandaki yerini sağlamlaştırdı.

Çoğu sosyal medya platformunda olduğu gibi, TikTok başlangıçta ücretli reklam içermiyordu, ancak bu, 2019’un başından beri platformda test edildi ve çoğu B2C markası için yoğun bir şekilde bir pazarlama caddesi olarak düşünülmesi gereken çok yönlü bir hizmet haline geldi.

TikTok dünyasında hala yeniyseniz, sizi TikTok’un temelleri, mevcut farklı reklam biçimleri ve TikTok reklamcılığının avantajları hakkında bilgilendireceğiz. Aşağıda bir göz atalım.

TikTok Reklam Biçimleri

TikTok pazarlama platformunda , Feed İçi Reklamlar (Lead Forms ve Spark Reklamları dahil), Üstten Görünüm reklamları, Markalı Hashtag Mücadeleleri ve Markalı Efektler dahil olmak üzere birden fazla reklam ürünü bulunmaktadır .

Feed İçi Reklamlar, şu anda platformda tüm reklamverenlerin kullanımına sunulan tek self servis seçenektir. Bu reklamlar , her kullanıcıya özel sürekli organik ve ücretli içerik beslemesi olan F veya Siz sayfasında görünür .

Bu özet akışındaki içerik, kullanıcı tercihlerine dayalıdır ve platform içindeki davranışlarına dayalı olarak algoritma tarafından önceden seçilmiş veya çıkarsanmıştır.

Feed İçi Reklamlar şunları içerir:

  • 5-60 saniye çalışabilen bir video veya resim
  • Marka/Uygulama görünen adı iki-40 karakter arasında
  • Bir ile 100 karakter arasındaki metin
  • Önceden belirlenmiş 22 eylem listesinden bir harekete geçirici mesaj
  • Görünmeyen bir hedef URL

Bu ayrıntılar yalnızca TikTok yerleşimine dayanmaktadır.

Reklam Reklamı Türleri

Feed İçi Reklamlar, diğer bazı platformlara kıyasla nispeten küçük bir karakter sınırına sahip olsa da, hevesli metin yazarlarını hayal kırıklığına uğratmaktan kaçınmak amacıyla, daha fazla karakter sayısına sahip dinamik reklam öğelerinin oluşturulmasına olanak tanıyan bir dizi önceden hazırlanmış video şablonu vardır.

Sadece bu değil, TikTok, etkileşimi arttırdığı kanıtlanmış organik niteliklerle yaratıcılığı düzenlemek için üç veriye dayalı araca sahiptir. TikTok, “Reklam yapma, TikTok yapma”yı savunduğu için, bu araçlar yarı yerel içeriğin hızlı bir şekilde oluşturulmasında faydalı olabilir.

Akıllı Video

Bu araç, daha sonra belirlediğiniz uzunlukta video reklam kombinasyonları oluşturmak için kullanılan resimler, videolar ve metinler dahil olmak üzere öğeleri yüklemenize olanak tanır.

Tamamen TikTok tarafından oluşturulmuş bir içerik parçası kullanabilir veya bunu kendi seslendirme/film müziğinizle birleştirebilirsiniz.

Akıllı Video Film Müziği

Bu reklam öğesi biçimi, 500 MB’a kadar video dosyaları yüklemenize olanak tanır; bu, daha sonra platformun yalnızca içerikle senkronize olan müzikler önermesini sağlar.

Otomatik Reklam Öğesi Optimizasyonu (ACO)

ACO, metin açıklamalarının yanı sıra 10 adede kadar resim ve video yüklemenize olanak tanıyan, reklam gruplarına uygulanan bir ayardır. Bu metin açıklamalarının 5 ile 100 karakter arasında olmasına izin verilir.

Teoride bu, A/B testi ihtiyacını ortadan kaldırır ve mevcut varyasyonların türü nedeniyle yaratıcılığın ömrünü uzatır. Ancak, ACO seçildikten sonra, reklam grubuna yeni öğeler yükleyebilirsiniz, ancak ACO’yu tekrar kapatamazsınız.

TikTok Reklam Hedefleme

Doğru hedef kitleyi hedeflediğinizden emin olmak pazarlama 101’dir ve neyse ki sizin için TikTok’ta 6 temel potansiyel hedefleme türü vardır:

1. İzleyici

TikTok’ta oluşturulabilecek 5 standart özel hedef kitle türü vardır:

  • Müşteri Dosyası – IDFA, GAID, telefon numarası ve e-posta
  • Web Sitesi Trafiği – TikTok Piksel ile kaydedilen etkileşimler aracılığıyla oluşturulur
  • Uygulama Etkinliği – indirmeler, uygulama içi satın almalar vb.
  • Etkileşim – örneğin tıklamalar gibi reklam içeriğiyle etkileşimler
  • Lead Gen – bir Lead Generation reklamı aracılığıyla form gönderen kullanıcıların listesi

Bu hedef kitlelerin her biri TikTok kullanıcıları ile çapraz referanslandırılmalıdır ve (1000’den fazla nüfusa sahip olmaları şartıyla) benzer hedef kitleler oluşturmak için kullanılabilir.

Bu benzer izleyiciler, boyutlarını doğrudan etkileyen dar, dengeli veya geniş olarak seçilebilir.

2. Demografi

Bunlar, konum, cinsiyet, yaş ve dil (cihazlarındaki platformun) gibi pazarlamacıların düzenli olarak kullandığı genel boyutlardır.

3. İlgi Alanları

İlgi alanı hedefleme, kullanıcıların davranışlarına ve içerik tercihlerini belirleyen TikTok algoritması tarafından yapılan çıkarımlara dayanır.

4. Davranış

Davranış hedefleme, bir kullanıcının uygulama içi davranışına ve son 7 gün içindeki bir doğa gönderisini beğenme gibi içeriklerle etkileşimlerine dayalı olarak reklamlar sunar.

5. Yaratıcılar

Platformun nispeten yeni bir özelliği olan içerik oluşturucu hedefleme, kendin yap gibi önceden tanımlanmış bir kategori listesi içinde bir “içerik oluşturucu”nun profilini takip eden veya görüntüleyen kişilere reklam sunmanıza olanak tanır.

Bu, pazarlamacıların ayak parmaklarını etkileyici pazarlamanın derinliklerine daldırmaları için nazik bir dürtüdür.

6. Cihaz

İşletim sistemi ve sürümünün yanı sıra cihaz modeli (iPhone 4s’ye kadar), bağlantı türü, operatör ve cihaz fiyatını içeren son derece ayrıntılı cihaz hedefleme mevcuttur. Ancak, yapabiliyor olmanız, yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Neden TikTok’ta Reklam Vermelisiniz?

Bazı pazarlamacılar, genç nesillerdeki ezici popülaritesi nedeniyle TikTok’ta reklam verme konusunda hala şüpheci. Ancak bu bakış açısı son derece yanlıştır ve sosyal platformun kendisinin yanlış anlaşılmasından kaynaklanmaktadır.

Pazarlamacılar TikTok’u düzgün bir şekilde araştırmak için zaman ayırsaydı, üzerinde reklam yapmanın son derece faydalı olabileceğini göreceklerdi. Aşağıda TikTok’ta reklam vermeniz için sadece birkaç neden var .

Influencer Pazarlamanın Gücü

Her ne kadar kendi kendini etkileyici biri olarak ilan etse de, çoğu zaman bazı pazarlamacılardan bir göz yuvarlama ile karşılanabilir. Etkileyenlerin gücü var ve TikTok, işletmeleri ve etkileyicileri TikTok Creators Marketplace (TCM) aracılığıyla birbirine bağlamak için bir platform yarattı.

Bu, işletmelerin organik içeriği ürün ve hizmetleriyle eşleştirmek için doğrulanmış etkileyicilerle doğrudan etkileşime girebilecekleri bir arenadır.

Bu tür pazarlamanın açık faydası, kullanıcıların tek bir marka onayı yerine takip ettikleri, beğendikleri ve saygı duydukları kişilerin fikirlerine güvenme olasılıklarının çok daha yüksek olmasıdır.

TikTok’ta Influencer reklamcılığı özellikle iyi çalışıyor çünkü bu sosyal medya platformu özgün ve doğal içerik sergilemesiyle biliniyor.

Örneğin, kendi evinde yeni bir şampuan denerken bir influencer kaydını izlemek, TV’de aşırı stilize edilmiş bir “saç sallama” reklamını izlemekten çok daha gerçekçi geliyor.

Popüler etkileyicilerle ortaklık yapmak, reklam kampanyalarınızı güncel, alakalı ve uygun maliyetli tutmanın da harika bir yoludur.

Bunun nedeni, etkileyicilerin TikTok’un Keşfet sayfasında markalı bir hashtag’i kolayca yükseltebilmesidir. Bir etkileyicinin yardımı olmadan, bir hashtag’i yükseltmek 100.000 dolara mal olabilir!

Kullanıcı Etkileşimi Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

Sosyal medya reklamlarınızın işe yaraması için hedeflenen kullanıcılarınızın söz konusu sosyal medya platformuyla tam olarak etkileşim kurması gerekiyor ve kullanıcılar TikTok’a doyamıyor gibi görünüyor!

Ve istatistikler kendileri için konuşur. TikTok kullanıcılarının %90’ı uygulamaya günde birkaç kez giriyor ve bu kullanıcılar günde yaklaşık 45 dakika uygulamanın kendisinde geziniyor, bu da TikTok reklamcılığının maliyetinin çok daha değerli görünmesini sağlıyor.

Diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak, TikTok, diğer sosyal medya platformlarının çoğaltmak için mücadele ettiği aktif ve ilgili bir izleyici kitlesini çekiyor gibi görünüyor. Kullanıcılarınız meşgulse, özellikle müdahaleci olmayan reklamlara iyi yanıt verme olasılıkları çok daha yüksektir.

Millennials ve Gen Z, teknoloji konusunda çok daha bilgili ve çoğu, uygulamalarında reklam engelleyiciler kullanıyor. Bununla birlikte, TikTok, yüksek hacimli kullanıcı katılımı nedeniyle pazarlamacılara markalarının reklamını yapmak için harika bir yol sunar.

Tüm çabalarınızı bir pazarlama stratejisine odaklamak yerine, tüketici savunuculuğunu teşvik etmek için TikTok’u kullanabilirsiniz. Bu, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle aktif olarak ilgilenen bir hedef kitleyle güçlü bir marka bilinirliği oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

Uluslararası Erişim Hâlâ Yükselişte

TikTok, sosyal medya dünyasına küresel ölçekte hakim oldu. Şu anda TikTok’ta 1 milyardan fazla kullanıcı var ve 150 ülkede ve 75 farklı dilde mevcut.

Dolayısıyla, bu rakamlarla, küresel olarak genişlemek istiyorsanız TikTok’un ideal bir seçim olabileceğini söylemeye gerek yok.

TikTok kullanıcılarının yükselişinde Covid-19 büyük rol oynadı ve izleyicisinin hala büyümesi bekleniyor. Ülke karantinaları, insanları yeni çevrimiçi eğlence biçimleri arayan evlerinde mahsur bıraktı.

Dünyanın bazı bölgeleri yeniden açılıyor olsa da, bu sosyal medya biçimine olan talep yavaşlamıyor; bunun nedeni kısmen dünyanın çevrimiçi harcamalara kayması olabilir.

Çevrimiçi satın alma, dünya çapında milyarlarca kullanıcı için tercih edilen seçenek gibi görünüyor ve TikTok, harcama kararlarını etkileyen ve satın almaları şekillendiren kilit oyunculardan biri.

Ürününüzün veya hizmetinizin bu platformda reklamını yapmak, e-ticaret işinizin küresel ölçekte genişlemesine ve asla mümkün olmadığını düşündüğünüz kitlelere ulaşmasına yardımcı olabilir.

Kullanımı Kolay

Bazen, özellikle acemi iseniz, bir video reklamı yapma düşüncesi göz korkutucu olabilir. Ancak TikTok ile video içeriği oluşturmak inanılmaz derecede hızlı ve kolaydır.

TikTok her zaman özgünlüğü teşvik etmeyi amaçlar; bu, reklamlarınızın mükemmel olması gerekmediği ve reklamlarınıza her şeyi ve mutfak lavabosunu atmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

TikTok’ta abartılı ve aşırı üretilmiş reklamlar daha önce kullanıcıları geri çevirmişti, bu yüzden basit tutmak en iyisidir.

Son düşünceler

TikTok’un dünya hakimiyeti daha yeni başladı. Sadece 2021’in başında en çok indirilen 5 uygulamaya girmesi, kullanıcılar için hala çok taze ve heyecan verici olduğunu gösteriyor.

Sürekli büyüyen bu etkileşimli kullanıcılar kitlesi, pazarlamacılara dünya çapında yeni kitlelere ulaşmak ve marka görünürlüğünü artırmak için paha biçilmez bir fırsat sunuyor. TikTok reklamcılığının ne kadar basit ve etkili olabileceğini gördüğünüzde, kısa sürede pazarlama stratejinizin bir parçası haline gelecektir.

 

Add comment: