Influencer marketing

İşletmeniz İçin En İyi Instagram Influencerını Bulmanın 4 Yolu

Markanız için en iyi Instagram influencerı nerede bulacağınızdan emin değil misiniz? Mükemmel eşleşmeyi bulmak için bu kanıtlanmış ipuçlarını kullanın.

Instagram, bir yıl daha etkileyici pazarlama için en iyi sosyal medya platformu olmaya devam ediyor.

Linqia‘nın en son State of Influencer Marketing raporunda, pazarlamacıların %93’ü Instagram’ın etkileyici pazarlama için en iyi sosyal kanal olduğu konusunda hemfikir.

Influencer aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmak için ana Instagram haber akışını kullanmanın yanı sıra, %73’ü Instagram Stories ve %37’si Instagram Reels kullanıyor.

Instagram ve diğer sosyal ağlar arasında seçim yapmak, süreçteki sadece bir adımdır. Doğru Influencer olmadan herhangi bir platformda veya sosyal ağda istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz.

Bu makalede, influencer pazarlama kampanyalarınız için doğru influencerları seçerken takip etmeniz gereken dört temel ipucu bulacaksınız.

1. İş Hedeflerinizi Belirleyin

Etkileşim oranı ve takipçi sayısı gibi etkileyicinin hayati metriklerini aramaya başlamadan önce, iş hedeflerinizi düşünün.

Geri çekilin ve Instagram Influencer pazarlama kampanyalarını neden ve nasıl kullanmayı düşündüğünüzü belirleyin.

Neden Influencerlara İhtiyacınız Var?

Influencer pazarlama için aklınızda ne gibi özel hedefler var?

Üç ana hedef olmalıdır:

  • Marka bilinirliğini artırmak.
  • Olası satışları arttırmak veya satışlar oluşturmak.
  • İnstagram takipçi arttırma.

Etkileyici seçiminiz bu hedeflere bağlı olacaktır.

Örneğin, Instagram takipçilerinizi artırmak, belirli bir hashtag kullanarak yarışmalar veya testler oluşturmanızı gerektirecektir.

Yarışmaya katılabilecek ve takipçilerini de katılmaya teşvik edebilecek bir influencer’ı ipe çekmek doğru yol olacaktır.

Öte yandan, satış ve olası satış yaratma, bağlı kuruluş pazarlaması ve indirim kodlarını kullanmanıza ihtiyaç duyacaktır.

Bu nedenle, kitlenizin ürününüzü satın alması muhtemel olan etkileyicilerle ortak olmanız gerekecek.

Markanızın Kişiliğine Uyuyorlar mı?

Etkileyen kişinin markanızın kimliğiyle veya en azından satmak istediğiniz ürünlerle uyumlu olması gerekir.

Marka uyumu yoksa, kampanyalarınız düşük geri dönüş verecektir.

Influencer kampanya hedefleriniz hakkında net bir fikre sahip olmak, markanızı yakından yansıtan bir influencer bulmak için gereklidir.

Örneğin, bir bütçeyle seyahat ettiği bilinen bir influencer, düşük maliyetli seyahat ekipmanlarını tanıtmak için doğru seçim olacaktır.

Güzellik ipuçları sunan bir modeli işe almak zaman kaybı olacaktır.

Bir tekne ayakkabısı markası olan Sperry, sosyal medyada zaten Sperry ürünlerinin yüksek kaliteli görüntülerini yayınlayan 100’den fazla mikro-influencer ile çalıştı.

 

Fotoğrafların çoğu, yüksek irtifa manzaralı konumlardaki mikro etkileyicileri içeriyordu.

Yakın zamana kadar Canon, Instagram’daki en son yeniliklerini yürütmek için profesyonel fotoğrafçıları kullanmaya odaklandı.

Ancak kalıpların dışında düşünen marka, ürünlerini Instagram’da tanıtmak için film yapımcıları Elise Bauman gibi yeni nesil Instagramcıları benimsemeye başladı.

Bu Influencerlerin daha az sayıda takipçisi olmasına rağmen, sektördeki uzmanlıkları sayesinde daha iyi katılım sunarlar.

Öte yandan American Express, markalarını Instagram’da tanıtmak için mega ünlülerin yanı sıra mikro Influencerlerin bir karışımını kullanıyor.

Ödüllü bir miksolog olan Jim Meehan (@mixography), #AmexAmbassador kampanyalarında aktif olarak yer alan niş Influencerlerden biridir.

Los Angeles Clippers’tan bir basketbol profesyoneli olan Paul George (@ygtrece) ve bir moda ve seyahat Influenceri olan Leo Chan (@levitatestyle) gibi ünlülerin yanı sıra Instagram’da markanın tanıtımını yapıyor.

 

Tüm bu influencerlar, sık seyahatleri sırasında American Express hizmetlerinden yararlanıyor.

2. Gerçek Bağlılığı Arayın

Etkileşim, Instagram etkileyici pazarlamasının kritik ölçümlerinden biridir.

Bir Instagram Influenceri için ortalama katılım oranı 2021’de yaklaşık %3 idi ve Influencerlerin 1.000’den az takipçisi olan en yüksek katılım oranı %8’di.

Takipçi sayısı arttıkça etkileşim oranı düşüyor. Ancak, popülerlik her zaman dönüşümle sonuçlanmadığından bu ölçüm bazen yanıltıcı olabilir.

İlk önce angajmanın ne kadar gerçek olduğunu belirlemelisiniz.

Yorumları Analiz Edin

2021’de HBO belgeseli “Fake Famous“, 2500’den fazla takipçisi olmayan üç ünlü olmayan kişiyi on binlerce kişiye ulaştırdı: Dominique Druckman (@dominiquedruckman), Chris Bailey (@chrisvsmyself) ve Wylie Heiner (@wylezzz) insanları sahte profil probleminden haberdar edin.

Daha sonra markalardan avantajlar elde etmek için bot satın alma ve sahte “tüm masrafları karşılanan” fotoğraf çekimleri yapma gibi taktikler kullandılar. Muhtemelen sahte Influencerlerle de karşılaşabilirsiniz.

Etkileyen kişinin sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu belirlemenin en kolay yollarından biri, gönderilerine yapılan yorumları analiz etmektir.

Genellikle, “güzel resim” veya “havalı elbise” veya “iyi görünüyorsun” gibi belirsiz yorumlar ve emojili yorumlar genellikle sahte etkileşim anlamına gelir.

Öte yandan, alakalı ve sohbete dayalı yorumlar, bizi bir sonraki noktaya getiren gerçek katılımın bir işaretidir.

Kulaktan Kulağa Yayılan Tepkileri Arayın

Gerçek takipçiler sorular sorar, kişisel açıklamalar yapar ve ayrıca yorumlarda arkadaşlarını etiketler. Bunlar, gerçek takipçilerin ağızdan ağza tepkileridir.

Bir Instagram Influenceri olan Lisa Linh’e (@bylisalinh) göz atın. Tüm gönderileri, bunun gibi gerçek yanıtları botlardan değil, gerçek takipçilerinden alır.

Yalnızca bu tür bir katılım, yeni potansiyel müşteriler ve satışlarla sonuçlanabilir.

3. Markanızla İlgili Hashtag’leri Keşfedin

Halihazırda markanız veya ürünleriniz hakkında konuşan Instagramcıları ipe çekmek daha iyidir. Markanızı tanıtmak için bir sonraki etkileyiciler olabilirler.

Bazı hashtag araştırmaları bu konuda yardımcı olabilir.

Yüksek Yoğunluklu Hashtag’lerden Kaçının

 

Hashtag’ler, SEO için anahtar kelimeler gibidir. Birkaç yüksek yoğunluklu anahtar kelimeyle karşılaşacaksınız. Bunlar Instagram’da en çok kullanılan hashtag’ler.

Alakalı olsa da,Influencerleri aramak için bu anahtar kelimeleri kullanmak zaman kaybı olacaktır.

Örneğin, #organik ile aramaya başlarsanız, 54 milyondan fazla gönderiyi gözden geçirmeniz gerekecektir.

Ancak, uzun kuyruklu (veya düşük yoğunluklu) hashtag’lerde daha derine indikçe, gönderi sayısı da azalır.

Bu durumda #organicfoods’ın 338.491 gönderisi, #organicfoodstore’un 14.054 gönderisi ve #organicfoodchicago’nun yalnızca 66 gönderisi var.

Hem #organikgıdalar hem de #organikgıda mağazası size daha doğru arama sonuçları sağlayacaktır. #organicfoodchicago, influencer araması için dikkate alınamayacak kadar az gönderiye sahip.

Markanızı veya Hedef Kitlenizi Tanımlayan Anahtar Kelimeler Kullanın

 

Ayrıca markanızı veya hedef kitlenizi tanımlayan anahtar kelimelerle de aramaya başlayabilirsiniz. Etkileyicileri bulmak için önemli sayıda gönderi içeren etiketlere odaklanın.

Koşu veya koşu aksesuarları satıyorsanız, aramaya #running gibi bir şeyle başlayın ve Instagram en trend ve alakalı hashtagleri önerecektir.

Burada, belirli bir alana hitap eden Influencerleri aramak için #runningmama, #runninggirl ve #runningcoach gibi hashtag’leri kullanabilirsiniz.

4. Bir Influencer Platformu Kullanın

 

Tüm bu yöntemler, faydalı olmakla birlikte, manuel ve zaman alıcıdır.

Neyse ki, sadece birkaç tıklamayla doğru Influenceri bulmak için bir Influencer pazarlama platformu kullanabilirsiniz.

Popüler olanlardan bazıları HYPR, Tap Influence, Upfluence, Famebit, NeoReach, Revfluence ve Influencer’dır.

Doğru Influenceri Bulun

Takipçi sayısı, takipçi türü (demografi) ve iş deneyimi gibi farklı parametre setlerini kullanarak nişinizdeki en uygun etkileyicileri arayabilirsiniz.

Komple Kampanya Yönetimi

Bu platformları kullanarak bir veya daha fazla influencer pazarlama kampanyanızı da yönetebilirsiniz.

Reklam metni, grafikler, hashtag’ler, sosyal medya sözleri, çekiliş detayları, influencer ödemeleri ve tüm kampanya zaman çizelgesi gibi kampanya özelliklerini tek bir platform üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Analitik

Görüntülemeler, erişim, etkileşimler, YG hesaplamaları ve URL izleme dahil olmak üzere çeşitli kampanya metriklerini hesaplayabilirsiniz. Çeşitli platformlar, pazarlama ekibinizle paylaşabileceğiniz günlük, haftalık ve aylık raporlar oluşturmanıza olanak tanır.

Belki de tek dezavantajı, tüm bu platformların sizden genellikle aylık veya yıllık bir ücret talep etmesidir. Bunun için bir bütçe ayırabilirseniz, çok fazla zaman ve kaynak tasarrufu sağlarsınız.

Bir platform seçerken aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

  • Nişinizden önemli sayıda etkileyiciye sahip bir platform seçin. Ancak, etkileyicilerin kalitesinin de iyi olduğundan emin olun.
  • Bir platformda hangi içerik oluşturma, dağıtım ve izleme araçlarının mevcut olduğunu öğrenin. Kampanyanızın her yönünü platform üzerinden kontrol edebilmelisiniz.
  • Platform ayrıca iyi bir gerçek zamanlı analitik ve raporlama araçları seçkisi sunmalıdır.
  • Ayrıca etkileyicilerinize ödeme yapmak için yerleşik ödeme ve işlem olanaklarına sahip olmalısınız.
  • Başkalarının platform hakkında söylediklerini kontrol etmeyi unutmayın. Kaydolmadan önce platformun ne kadar süredir etrafta olduğunu ve kullanıcı incelemelerini kontrol edin.

Sonuç

Etkileyici pazarlama, özellikle Instagram’da yetişiyor.

Ancak, yalnızca doğru etkileyici başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, çabalarınızı işiniz için mükemmel eşleşmeyi bulmaya odaklamalısınız.

Umarım bu dört ipucu markanız için en uygun olanı bulmanıza yardımcı olur.

 

Add comment: