Google, Search Console URL Denetleme API’sini Duyurdu

Google, birçok SEO aracının ve WordPress eklentilerinin ve temalarının işlevlerini genişleten URL Denetleme Aracı API’si ile Arama Konsolu erişimini genişletti.

Google, harici bir uygulamanın Google’ın arama konsoluyla etkileşime girmesine ve URL inceleme verileri sağlamasına olanak tanıyan yeni bir URL Denetleme API’sinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Yeni API erişimi, SEO’ların ve yayıncıların daha fazla sorunu keşfetmesine ve sorunları daha kolay bir şekilde ayıklamasına yardımcı olacak.

Search Console API, Verilerin Kullanışlılığını Genişletiyor

API kısaltması, Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelir. API, iki yazılım programının birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan bir köprü olarak düşünülebilir.

Örneğin, Screaming Frog gibi araçlar, Google Search Console ile bağlantı kurmak için API’leri kullanabilir ve bu verileri, içgörüleri keşfetme sürecini otomatikleştirmek için kullanabilir. Screaming Frog’u Search Console’a bağlamak, Configuration sekmesi ve ardından API > Google Search Console aracılığıyladır.

Screaming Frog’da Search Console API Erişimini Etkinleştirme

API şu anda Screaming Frog’un (ve diğer uygulamaların) tıklamalar, gösterimler, TO ve konum gibi verileri toplamasına izin veriyor. API, site denetim raporlarına artık URL’leri taramak ve eklemek için yeni URL’ler keşfetmek için de kullanılabilir.

Arama Konsolu API’si, WordPress eklentilerinin ve diğer birçok SEO aracının, API aracılığıyla Arama Konsoluna güvenli bir şekilde erişmesini sağlar.

Google, bu belirli API erişiminin nasıl kullanılabileceğine ilişkin örnekler sundu:

  • “Örneğin, kullanıcı tarafından bildirilen ve Google tarafından seçilen standartlar arasında fark olup olmadığını kontrol etmek veya bir grup sayfadan yapılandırılmış veri sorunlarını ayıklamak.

 

  • CMS ve eklenti geliştiricileri, mevcut sayfalar için sayfa veya şablon düzeyinde içgörüler ve devam eden kontroller ekleyebilir. Örneğin, sorunları teşhis etmek ve düzeltmelere öncelik verilmesine yardımcı olmak için önemli sayfalardaki değişiklikleri zaman içinde izlemek.”

URL Denetleme Aracı API’si

URL inceleme aracı, Google tarafından dizine eklenen URL’ler hakkında değerli bilgiler sağlar. Dizin oluşturma sorunlarının yanı sıra yapılandırılmış verilerdeki ve AMP’deki hatalar hakkında bilgi sağlar. Araç, canlı bir URL’yi test etmek için bir yol sağlamaz, bu işleve API aracılığıyla erişilemez.

Kullanım Kotası

Google, günde toplam 2.000 sorguluk bir kullanım kotası ve dakikada 600 sorguluk bir hız sınırı olduğunu kaydetti. Bununla birlikte, yeni URL Denetleme Aracı API’si, bir web sitesinin SEO’sunun ilerlemesini izlemek ve sorunları tespit etmeye ve çözümler bulmaya yardımcı olmak için yeni yollar için erişim sağlar. Yeni işlevsellik, yakın gelecekte araçlarda ve eklentilerde görünmeye başlamalıdır.

 

Add comment: