Facebook Reklamları Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Facebook Reklamlarının ne olduğunu ve faydalarını öğrenin. Facebook reklamlarını hedeflemeyi, maliyetleri, analizleri, optimizasyonu ve hepsini kapsayan bir vaka çalışmasını ele alacağız.

Facebook Reklamları Nedir?

Facebook reklamları, Facebook’ta reklam veriyor ve daha geniş bir kitle ağı ve Whatsapp ve Instagram gibi ek uygulamaları.

Facebook’un eksiksiz ağı, günlük 2,2 milyar aktif kullanıcı ve 2,8 milyar aylık aktif kullanıcı içerir. (Facebook, Audience Network, Instagram, Messenger). Teoride Facebook ile her ay dünya nüfusunun %37’sine ulaşmak mümkün. Kullanıcı tabanı, şirketlere temel hedef kitlelerini hedeflemek ve keşfetmek için neredeyse sınırsız olanaklar sunar.

Facebook pazarlaması, bir satış hunisinin farklı aşamalarında farklı müşterilere ulaşmak için kapsamlı ve kolay bir yol sağlar.

Facebook reklamları, bir şirketin çevrimiçi karlılığını ve görünürlüğünü artıran dijital pazarlama için uygun maliyetli ve verimli bir araçtır .

Facebook’ta reklamcılık yükselişte ve bunu kullanan şirketler olumlu ve uzun vadeli sonuçlar elde edecek.

Facebook Reklamları kılavuzumuzla satışları nasıl artıracağınızı öğrenin.

Facebook Reklamları Hedefleme

Facebook reklamcılığının en önemli faydası hedeflemedir. Facebook ile sizin için en karlı olan müşterilere ulaşabilirsiniz.

Bir şirketin hedef kitlesi hakkında ne kadar iyi bilgi sahibi olursa, veriler daha faydalı kampanyalar oluşturmak için o kadar iyi kullanılabilir.

Hedeflemenin doğası gereği, başka türlü keşfetmemiş olabileceğiniz bir hedef kitle bulacaksınız.

Hedefleme, ilgi alanları, yaşlar, konumlar, diller seçilerek ve bir araya getirilerek veya çeşitli veri kaynaklarından özel hedef kitleler oluşturularak yapılır.

Veriye dayalı özel hedef kitlelerle, web sitenizdeki verileri ve geçmiş reklamlardan gelen olayları kullanan kitleler oluşturabilirsiniz.

Olası özel kitlelere örnekler:

 • Satın Alma İşlemleri, Sepete Ekleme ve İçeriği Görüntüle
 • müşteri adayları
 • Önceki Facebook gönderilerinden elde edilen veriler
 • Web sitesi trafiği
 • Video Görüntüleme Sayısı (Örneğin, bir videoyu izleyenlerin %95’i)

Bu örnek özel etkinliklerle, reklam harcamalarından elde edilen geliri (ROAS) artırmanın etkili bir yolu olan güçlü yeniden hedefleme reklamları oluşturabiliriz.

Kampanyaların başlangıcında, veri eksikliği henüz özel kitlelerin kullanımını etkinleştirmediği için ilgi alanına dayalı hedefleme daha kullanışlıdır.

Benzer İzleyici Kitleleri:

Facebook reklamlarındaki temel hedefleme yöntemi, benzeyen hedef kitlelerdir. Benzer görünen kitleler, web sitesinde Pixel kullanımıyla sağlanan bir hedefleme yöntemidir.

Benzer hedef kitleler, tek bir ülkede verilen verilerden hedef kitleyle eşleşir. Benzer bir izleyici kitlesinin boyutu, bir ülke nüfusunun %1-10’u olarak ölçülmektedir.

Benzer bir hedef kitlenin kullanılması, Facebook’un benzer, ancak dönüşüm gerçekleştirmesi muhtemel daha büyük bir gruba reklam göstermesini sağlar.

Örneğin, verilerin toplandığı bir ülkedeki satın alma etkinliklerinden %1’e benzeyen bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Benzer hedef kitlelerin kullanılması, kampanyalarınızın daha yüksek sonuç alma şansıyla ölçeklenebilir olmasını da sağlar.

Yeterli veri olsa bile, hedeflemenin sonuçları veya dönüşümleri artıracağının hiçbir garantisinin olmadığını düzenli olarak hatırlamakta fayda var. Hedeflemeyi her zaman iyileştirebilirsiniz.

Hedefleme seçeneklerini test etme örneği:

 • Tek başına hedeflemenin etkinliğini ölçmek için aynı reklamları farklı reklam gruplarında kullanın.
 • Reklam grupları arasında birkaç hedefleme seçeneği kullanın ve test edilecek en az üç veya daha fazla reklam grubu bulundurun.

Benzer kitleler, yaşlar, cinsiyetler, yerel alanlar ve diller gibi diğer hedefleme seçenekleriyle daha da optimize edilebilir.

Benzer hedef kitleler, daha da iyi hedefleme için Süper benzer hedef kitleler oluşturmak üzere birleştirilebilir. En iyi performans gösteren kitleleri bir araya getirmeyi ve kampanyaların daha kapsamlı bir şekilde ölçeklenmesini sağlamayı içerir.

Facebook Reklam Maliyeti ve Bütçeleme

Facebook reklamlarına tıklama başına ödeme veya 1000 gösterim başına ödeme yapılır (BGBM – Mille Maliyeti).

Bütçeler günlük olarak belirlenir; bu, Facebook’un verilen günlük bütçeyi kullanmaya çalışacağı anlamına gelir. Bazı durumlarda, Facebook günlük bütçeyi aşacak, ancak bir ay boyunca ortalamasını alacaktır.

Kampanya Bütçesi Optimizasyonu (CBO Kampanyası), Facebook’un kampanya için en iyi sonuçları elde etmek için bir kampanyadaki bütçe kullanımını optimize edip böleceği bir seçenektir.

Kampanya Bütçesi Optimizasyonu , bütçeleri farklı reklam grupları ve reklamlar arasında en iyi performans gösterenleri tercih etmek için böler.

Çevrimiçi açık artırmasında Facebook reklamlarının maliyetini belirleyecek beş önemli önlem:

1 kez

Hangi ay, gün ve saat olduğu fiyat önemlidir.

2. Teklif stratejisi

 • En Düşük Maliyet stratejisindeFacebook, kampanya sonuçları elde etmek için en düşük teklif tutarını sunacaktır.
 • Cap-strategy ile En Düşük Maliyette, Facebook’un kampanya sonuçları elde etmek için kullanabileceği maksimum teklifi tanımlarız. Bu strateji, çok düşük ayarlanırsa kampanyanın görünürlüğünü engelleyebilir.
 • Hedef Maliyet stratejisiy yalnızca dönüşüme dayalı kampanyalar için kullanılabilir. Hedef Maliyet ile, Facebook’a dönüşüm başına ne kadar harcamak istediğinizi söyleyeceksiniz. Hedef maliyeti kullanmak, dönüşüm başına tam olarak ne kadar harcayabileceğimizi biliyorsak, kârlılığın erkenden test edilmesini sağlar.

Reklamları test ederken, farklı teklif stratejileri deneyin ve bunların reklam sonuçları üzerindeki etkilerini görün.

3. Yerleşimler

Yerleşimler de maliyeti etkiler. Örneğin, Instagram Hikayesi veya Facebook Mobil beslemesi arasında reklam verirken farklılıklar olabilir.

4. Alakalılık Metrikleri

Alaka düzeyi ölçümlerini kullanarak Facebook, reklamların kalitesini derecelendirir.

 • Etkileşim Sıralaması
  • Reklamın ne kadar iyi tıklandığı, beğenildiği, paylaşıldığı vb. Kullanıcılar reklamları gizlediğinde veya reklam yeterince beğenilmediğinde, verilen reklamın etkileşim sıralamasını düşürür.
 • Kalite Sıralaması
  • Reklamların hedef kitleleriyle ne kadar eşleştiğini ölçer.
 • Dönüşüm Sıralaması
  • Reklamın amacına ne kadar iyi dönüştüğünü ölçer. Yüksek bir dönüşüm sıralaması, reklamların hedef kitlesinde iyi dönüşüm sağladığını gösterir.

1-10 arası bir ölçekte puan ne kadar düşük olursa, Facebook reklamlarının maliyeti artacaktır.

5. Hedef Kitleler

Son derece rekabetçi bir kitleyi hedeflemek, daha az rekabetçi bir kitleyi hedeflemekten daha pahalı olacaktır.

Facebook Reklamlarının Diğer Maliyetleri:

Daha büyük bütçeler ve kampanyaların ölçeklendirilmesi, daha küçük kampanyalardan daha fazla çalışma gerektirecektir. Her zaman işin maliyetini dahil edin.

Reklamların oluşturulması zaman alır ve maliyeti de dahil edilmelidir.

Örneğin, basit resim reklamları üretmek video reklamlardan daha ucuz olabilir. Birkaç reklam biçimini test ederken, daha ucuz seçeneklerin daha azıyla daha fazlasını üretip üretemeyeceğini görmek için üretim maliyetini sonuçlarıyla karşılaştırın.

Reklamın kalitesi ve sonuçları, başarısının izlenmesinden doğar. Kampanyalarınızı asla çok uzun süre ihmal etmeyin.

FB ve Instagram reklam türleri:

Facebook ve ağı, şirketlerin çeşitli hedeflerine ulaşması için birçok reklam formatı sunar. Şirketler, markalarını en iyi yansıtan reklamlar oluşturabilir.

Reklam türleri:

 • Resim Reklamlar
 • Dönen Reklamlar
 • Koleksiyon Reklamları
 • Video Reklamlar
 • Hikaye Reklamları
 • Mağaza Katalog Reklamları

Reklam hesaplarının ve en kötü durumda Facebook işletme yöneticisi hesabının askıya alınmasından kaçınmaya başlamadan önce Facebook Reklam Politikalarını okuyun .

Facebook Reklam Analizi: Nasıl izlenir ve optimize edilir?

Facebook pazarlamasının etkinliği ve sonuçları, Facebook Ad Manager ve Facebook Analytics tarafından sağlanan çeşitli ölçümler kullanılarak izlenebilir ve optimize edilebilir .

Reklam performansınızı doğru bir şekilde analiz etmek için web sitenizde yüklü bir Facebook pikseline ihtiyacınız olacak. Burada daha fazla bilgi edinin.

Metrikler, hangi kampanyaların ve reklamların düşük dönüşüm sağladığını tespit etmemizi sağlar. Artan veriler bize neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gösterir.

Amaç, reklam fiyatlarının çok yüksek kaçmasına izin vermeden kampanyalarımızın ve reklamlarımızın iyi performans göstermesini sağlamaktır.

Facebook Ad Manager’da hangi metrikleri ölçmelisiniz?

BGBM

BGBM trendini takip edin. Yüksek bir BGBM maliyeti, reklamların düzgün performans göstermediğini gösterebilir.

TO (Tıklama Oranı) ve Tıklamalar

TO’nuzun en az %2 ve üzeri olduğundan emin olun . Daha yüksek bir TO elde etmek için farklı başlıkları, içeriği ve kopyayı test edin.

Dönüşüm oranı

Kampanyanız dönüşüm tabanlıysa, dönüşüm oranlarını izleyin. İyi bir dönüşüm oranının, teklifin kendisiyle daha çok ilgisi vardır. Pahalı ve karmaşık bir hizmet, daha ucuz ve basit bir ürüne kıyasla daha yüksek dönüşüm oranları elde etmekte daha zor olacaktır.

Nişan oranı

Reklamlarınız kullanıcılara yeterince etkileşim sağlıyor mu? Yüksek katılım oranı, reklam maliyetini düşürür ve bize hedef kitlemizin ne tür reklamlar görmek istediğini söyler.

Etkileşim oranlarını optimize etmek her zaman daha iyi reklamlar oluşturacaktır.

Bazen, etkileşim sonuçlarını göz önünde bulundurarak kampanyaları test etmeniz ve ancak o zaman bu kampanyaları dönüşüm tabanlı hale getirmeniz önerilir.

Sonuç Başına Maliyet

CPR, kampanya oluşturulurken seçilen sonuç başına maliyeti izler. CPR, özel dönüşümler, tıklamalar, formlar vb. olabilir.

Örneğin, satın alınan bir ürün 30$’lık bir kâr sağlar ve sonuç başına maliyet 35$’dır, kısa vadede reklamcılıkta satın alma başına 5$ kaybettiğimiz anlamına gelir.

Anında zarara yol açan tek bir satın alma dönüşümünün uzun vadede karlı bir müşteriye dönüşebileceğini unutmamak önemlidir. Her şey müşterinin yaşam boyu değerine bağlıdır.

Web sitesi verilerini ve trafiğini izleme

Reklamlardan gelen trafiği izlemek için Google Analytics’i kullanın . Trafiğin web sitesinin kendisinde nasıl davrandığını anlamak önemlidir.

Satın alma veya olası satış yaratmaya geçişin önündeki engeller, analitik kullanımıyla fark edilmelidir. Sayfa yükleme hızları gibi engeller dönüşümleri etkiler.

Kullanıcılar web sitesinde uygun şekilde dönüşüm sağlayamadıklarında karlı reklamlar oluşturmak zordur.

Web sitesindeki içeriğin reklamla eşleşmediğini gösterebilecek yüksek hemen çıkma oranlarına dikkat edin .

Facebook reklam kampanyalarında hedef olarak olmasalar bile web sitesindeki önemli olayları izleyin. Kampanyalar sırasında erken izleme etkinlikleri, bir kampanyanın daha önce düşünüldüğü gibi farklı sonuçlar üretip üretmediğini gösterecektir. Veriler gelecekte başka kampanyalar için kullanılabilir.

Uzun vadeli test ve sonuçları takip eden bir şirket, Facebook reklamlarının ne kadar iyi olduğu konusunda bir adım önde.

Web analitiğinin kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Facebook Reklamlarını Kolayca Test Etme

 • Dönüşüme dayalı bir kampanya oluşturun.
 • Farklı hedefleme seçenekleriyle üç reklam grubu oluşturun:
  • İlgi Alanı #1
  • İlgi Alanı #2
  • Satın alma etkinliklerinden benzer görünüm
 • Her reklam grubunda 3 benzer reklamı test edin.
 • Satış hunisinden aşağı inin (İçerik görünümünden başlayın ve satın alma aşamasına gelin)
 • Veriler kullanıma sunulduğunda, satış hunisinin bölümlerinden daha iyi benzeyen hedef kitleler oluşturmaya devam edin.
 • Reklamları taze tutun. Aynı reklamları kullanmak, birçok kez görüldüğü için nihayetinde olumsuz sonuçlara dönüşecektir. En iyi performans gösteren reklamlar bile zarar görecektir.

Artan verilere sahip reklamlar için daha iyi hedefleme elde etmeye devam edin.

Veriler, reklamsız reklam yapmak hala mümkün olsa da, reklamın karlılığını ve verimliliğini artırmamıza yardımcı olur. Zaman verildiğinde, sonuçlar daha iyi olacaktır.

Farklı olayların değerlerinin nasıl geliştiğini anlayın ve bunları erkenden ölçün ve stratejiye göre her şeyi optimize edin.

Reklamın uzun vadeli etkisi de sonuçların hesaplanmasına dahil edilmelidir. Örneğin, bir şirket CLV’sini (Müşteri Yaşam Boyu Değeri) doğru bir şekilde hesapladığında, doğru bir reklam harcaması getirisi üretebilir.

Facebook Reklamları Kullanımdaki Ek Pazarlama Kanallarını Nasıl Etkiler?

Facebook reklamlarının marka bilinirliği üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve özellikle arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlamasından elde edilen sonuçların artmasıyla web’deki varlığını artırır.

Bir örnek, SEO ve SEM için , potansiyel bir müşteri reklamınızı Instagram üzerinden gördü ve daha sonra Google’da aramaya karar verdi. Muhtemelen sorgularla, zaten sıralamada veya reklamda bulunuyorsunuz.

Bazen uygun maliyetli arama motoru pazarlamacılığının sağlayabileceğinden daha fazla sonuca ve görünürlüğe ihtiyacınız vardır. Ürün kategoriniz umduğunuz kadar aranmazsa, Facebook pazarlaması daha fazla görünürlük sağlayacaktır.

Soğuk trafik, huni boyunca artan pazarlama ilişkisi yoluyla ısıtılmalıdır. Markanız ne kadar çok görülürse, müşterilerin zaman içinde dönüşüm sağlama olasılığı o kadar artar.

Facebook reklamlarıyla, sağda yeniden hedefleme yoluyla müşterilere soğuk trafik getiren eksiksiz dijital pazarlama deneyimleri oluşturabiliriz.

Genel olarak Facebook pazarlaması, herhangi bir işte çevrimiçi etkinliği artırmak için kullanılabilecek harika bir araçtır.

Büyüme pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinin.

Viralite ve Ağ Etkisi:

Bir sosyal ağ olarak doğası gereği , sponsorlu bağlantıların (reklamlarda görüldüğü gibi) nadir fakat gerçek bir viral olma şansı vardır. İlgi çekici reklamlar oluşturulurken virallik ve paylaşılabilirlik dikkate alınmalıdır.

Bir reklam ödenmemiş hisseler aldığında, tıklamaların ve diğer sonuçların toplam maliyetini düşürür.

Dikkat edilmesi gereken bir şey:

Viral hale gelen bir gönderinin beklenen sonuçları, ücretli kampanyanın kendisiyle karşılaştırıldığında farklı verilere sahip olacaktır.

Viralitenin sonuçları nasıl etkilediğini tam olarak ölçmek için veriler ayrılmalıdır. Değerli oldukları kanıtlanmadıkça, viral gönderilerden elde edilen verilerle reklam kampanyalarını optimize etmeyin. Değerli oldukları kanıtlanmadıkça, viral gönderilerden elde edilen verilerle reklam kampanyalarını optimize etmeyin.

Facebook Reklamları Kampanya Hedefleri:

Kampanya hedefleri, farkındalık, üzerinde düşünme ve dönüşüm olmak üzere üç kategoriye ayrılır.

Kampanya hedefleri, bir hedefi (dönüşüm, tıklama veya etkileşim) tamamlama olasılığı yüksek olan kişilere hedeflemesini optimize etmesi için Facebook’a rehberlik eder.

Birçok kötü kampanyada, kampanya hedefi amaçlanan yolu belirlemedi. Örneğin, bir çevrimiçi mağaza satışların artmasını istedi, ancak hedef trafik olarak ayarlandığından çoğunlukla trafik aldı.

Farkındalık:

 • Marka bilinirliğini artırın
 • Erişim – Bir kullanıcının birden çok gösterimini içeren bir gösterimle aynı değil, reklamı gören kullanıcılar.

Düşünce:

 • Trafik (Tıklamalar)
 • Uygulama İndirmeleri
 • Video Görüntülemeleri
 • Kurşun Üretimi
 • Nişan Sonrası
 • Sayfa Beğenileri
 • Olay Yanıtları
 • Mesajlar

Dönüşümler:

 • Dönüşümler (Pixel Aracılığıyla)
 • Katalog Satışları
 • Mağaza Trafiği (Facebook Mağazası)

Facebook Reklamları Örnek Olay İncelemesi: Çevrimiçi Mağaza Dönüşümleri Optimizasyonu

Biz gelmeden önce müşterimiz Facebook pazarlamasını yalnızca küçük ölçekte yapmıştı.

Geçmiş Facebook reklamlarının sonuçlarını denetlemeye başladığımızda, kampanya hedeflerine dayalı mutsuz sonuçların olduğunu gördük.

Bütçe, sayfa beğenme ve trafik kampanyaları arasında bölündü (80/20). Verileri analiz ettiğimizde müşterinin istediği sonuçları getirmediğini gördük.

Müşteri, reklamlarla satışlarını artırmak istedi. Sonuçlar düzgün bir şekilde ölçülmedi ve kampanya ölüme terk edildi.

Ölçülen tek metrik, tıklamalar ve beğenilerdi ve kampanyadaki satış sonuçlarının düştüğüne işaret etti.

Facebook sayfası beğenileri satışa dönüşmedi ve sadece %10’u web sitesini ziyaret etti.

Denetimden sonra müşterinin ihtiyaçlarını yansıtacak yeni kampanyalar oluşturduk.

Bizim durumumuzda, önceden toplanan çok sayıda veri vardı ve ilk günden itibaren satın alma ve diğer satış hunisi etkinliklerinden benzer izleyiciler üretebildik.

Yeni testler için önceki kampanyalardan en ilgi çekici reklamları seçtik ve satın alma dönüşümünün seçili olduğu dönüşüme dayalı bir kampanya oluşturduk.

Daha fazla değişkenlik sağlamak için ayrıca satış hunisinden (sepete ekle, içeriği görüntüle) daha çok benzeyen kitleler oluşturduk ve bunları satın alınan kitleyle test ettik.

Kampanya kurulumunda kârlılığa ulaştığımızda, harcamayı yavaş yavaş artırmaya başladık.

İlk ayda 9.41 ROAS ile %1400 daha fazla sonuç elde ettik. İkinci ayda sonuçları %78,5 oranında iyileştirdik ve ROAS 15,03’e yükseldi.

Dört ay içinde, müşterimizin aktif olarak ürünlerinin reklamını yapabileceği online mağaza için yeni ve karlı bir satış kanalı oluşturduk.

Digitaliyo, şirketlerin ve web sitelerinin Facebook reklamlarıyla daha fazlasını kazanmalarına yardımcı olur:

 • Reklam sürecini başlatmak için bir strateji geliştiriyoruz.
 • Mevcut Facebook pazarlamasını iyileştiriyor ve geliştiriyoruz.
 • Ölçeklendirmeye ve karlılığı artırmaya yardımcı oluyoruz. 
 • Şirketin Facebook reklamları hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı oluyoruz.

 

Add comment: